Oulun Sotaveteraanit ry

ELOKUINEN VIRKISTYSPÄIVÄ MAIKKULAN KARTANOSSA

31.08.2021

Sotaveteraanit, puolisot ja lesket viettivät viime viikon tiistaina Elojuhlaa maaseutumaisessa Maikkulan Kartanossa. Puheenjohtaja Hannu Ojalehto toivotti kaikki tervetulleeksi juhlaan. Hän kertoi Elojuhla nimen saaneen alkunsa muutama vuosi sitten edesmenneen sotaveteraanin Olavi Haapalan 100-vuotis syntymäpäivien aikaan vuonna 2018. Syntymäpäiville pohdittiin yhdessä työnimeä, johon Olavi oli tuolloin sanonut, että olkoon nimenä, vaikka ”Elojuhla”. Siitä alkaen Elojuhla on ollut sotaveteraanien keskuudessa yleinen käsite, ja sille on ollut tilausta yhdistyksen ohjelmatarjonnassa.

Toissa vuonna Elojuhlaa vietettiin Oulun vanhalla idyllisellä puukasarmilla, johon väkeä tuli koko Pohjois-Pohjanmaan sotaveteraanipiirin alueelta. Viime vuodeksi suunniteltu tilaisuus jouduttiin koronapandemian vuoksi peruuttamaan, niinkuin monta muutakin tapahtumaa. Tämän vuoden tilaisuuteen kutsuttiin vain oman yhdistyksemme jäseniä.

Maikkulan Kartanon isäntä Mikko Keisu kertoi kartanomiljöön vaiheista tarjoten tilat kaikenlaisiin juhliin. Pertti Haipola, Petri Aho ja Reijo Kossi vastasivat juhlan musiikkitarjonnasta. Antero Mikkonen lausui runoja, veteraanisukupolven sosiaaliasioista kertoi Hilkka Määttä ja Kalajoen veteraani- ja lottavirkistysviikon kuulumisia toi Aaro Väyrynen.

Porokeitto lisukkeineen maistui mieluisasti juhlaväelle. Sää oli mukavan lämmin ja aurinkoinen.

Seuraavaa Elojuhlaa vietettäneen vuoden kuluttua.

Kiitokset kaikille tapahtumaan osallistujille ja ohjelman esittäjille.

Ajankohtaista

Esikatselukuva
Veteraanijärjestöjen kevätjuhla

18.05.2024

Torstaina 16.5. vietettiin veteraanijärjestöjen kevätjuhlaa Pyhän Tuomaan kirkossa. Juhlassa esiintyivät Puolivälinkankaan päiväkodin esikoululaiset ja Oulun...
Esikatselukuva
Valter Bäckströmin muistokirjoitus

12.01.2024

Hammaslääkäri Yrjö Valter (Velse) Bäckström kuoli 5.11.2023 96 -vuotiaana. Hän oli syntynyt Oulussa 14.8.1927. Lapsuus...
Esikatselukuva
Puheenjohtajan joulutervehdys

19.12.2023

Oulun Sotaveteraanit ry:llä on meneillään 63. toimintavuosi. Veteraanijärjestökenttä elää murroksessa. Oulussa veljesjärjestömme, sekä Sotainvalidit että...

Tapahtumat

Kesäkuu

  • 4.6. (ti) Puolustusvoimain lippujuhlapäivä. Lipunnosto ja kunnialaukaukset Linnansaaressa klo 9, seppeleenlasku Oulun hautausmaan sankarimuistomerkille klo 11.30.  
  • 6.6. Sotaveteraaniliiton liittokokous Lahdessa.

Heinäkuu

  • Lomaillaan, mutta vastataan puhelimeen.