Oulun Sotaveteraanit ry

ELOKUINEN VIRKISTYSPÄIVÄ MAIKKULAN KARTANOSSA

31.08.2021

Sotaveteraanit, puolisot ja lesket viettivät viime viikon tiistaina Elojuhlaa maaseutumaisessa Maikkulan Kartanossa. Puheenjohtaja Hannu Ojalehto toivotti kaikki tervetulleeksi juhlaan. Hän kertoi Elojuhla nimen saaneen alkunsa muutama vuosi sitten edesmenneen sotaveteraanin Olavi Haapalan 100-vuotis syntymäpäivien aikaan vuonna 2018. Syntymäpäiville pohdittiin yhdessä työnimeä, johon Olavi oli tuolloin sanonut, että olkoon nimenä, vaikka ”Elojuhla”. Siitä alkaen Elojuhla on ollut sotaveteraanien keskuudessa yleinen käsite, ja sille on ollut tilausta yhdistyksen ohjelmatarjonnassa.

Toissa vuonna Elojuhlaa vietettiin Oulun vanhalla idyllisellä puukasarmilla, johon väkeä tuli koko Pohjois-Pohjanmaan sotaveteraanipiirin alueelta. Viime vuodeksi suunniteltu tilaisuus jouduttiin koronapandemian vuoksi peruuttamaan, niinkuin monta muutakin tapahtumaa. Tämän vuoden tilaisuuteen kutsuttiin vain oman yhdistyksemme jäseniä.

Maikkulan Kartanon isäntä Mikko Keisu kertoi kartanomiljöön vaiheista tarjoten tilat kaikenlaisiin juhliin. Pertti Haipola, Petri Aho ja Reijo Kossi vastasivat juhlan musiikkitarjonnasta. Antero Mikkonen lausui runoja, veteraanisukupolven sosiaaliasioista kertoi Hilkka Määttä ja Kalajoen veteraani- ja lottavirkistysviikon kuulumisia toi Aaro Väyrynen.

Porokeitto lisukkeineen maistui mieluisasti juhlaväelle. Sää oli mukavan lämmin ja aurinkoinen.

Seuraavaa Elojuhlaa vietettäneen vuoden kuluttua.

Kiitokset kaikille tapahtumaan osallistujille ja ohjelman esittäjille.

Ajankohtaista

Esikatselukuva
SALME HALTIAN MUISTOKIRJOITUS

23.09.2021

Lotta Svärd -järjestön perustamisesta on tänä vuonna kulunut 100 vuotta. Kesken juhlavuotta sain viestin, että...
Esikatselukuva
ELOKUINEN VIRKISTYSPÄIVÄ MAIKKULAN KARTANOSSA

31.08.2021

Sotaveteraanit, puolisot ja lesket viettivät viime viikon tiistaina Elojuhlaa maaseutumaisessa Maikkulan Kartanossa. Puheenjohtaja Hannu Ojalehto...
Esikatselukuva
VIRKISTYSVIIKKO KALAJOELLA

14.08.2021

Perinteinen Pohjois-Pohjanmaan sotaveteraanipiirin ja Lotta Svärd säätiön järjestämä virkistysviikko pidettiin Kalajoen kristillisellä opistolla 26.-30.7. Tilaisuuteen...

Tapahtumat

Syyskuu

 • 2.9. (to) klo 10 Veteraanien, puolisoiden, leskien ja tukijäsenten aamupäivä Aleksinkulmassa. Anja laulattaa tuttuja lauluja, ruokailu. Ilmoittautuminen toimistolle tiistaihin 31.8. mennessä.
 • 4.9. (la) klo 14 Lotta Svärd 100 vuotisjuhla Karjasillan kirkossa.
 • 5.9. (su) klo 10 Seutukunnallinen kirkkopäivä Raahessa. Linja-autokuljetus Oulusta klo 8. Ilmoittautuminen toimistolle perjantain 3.9. kuluessa.  Jos et pääse matkalle mukaan voit seurata tilaisuutta myös verkossa. https://youtu.be/5pJ-J8rCzCA tai https://youtu.be/0MLTvSLqVq0
  • Messu klo 10 Raahen kirkko
  • Ruokailu Raahen seurakuntakoti
  • Päiväjuhla klo 13 Raahen kirkko
 • 9.9. (to) klo 17 ”Sodan ja rauhan vuosisata – muistelmia eversti Kauko Kuismasen elämästä”. Esitelmän pitää tohtori Kimmo Kuismanen. Lisäksi puheenvuoroja käyttävät eversti evp Reijo Sallinen, evl evp Kimmo Rajala, professori Kari Alenius, esh. Saana Ylitalo, rovasti Hannu Ojalehto ja sotaveteraani Valter Bäckström. Oulun pääkirjaston Pakkalan sali. Vapaa pääsy!
 • 10.-11.9. Veteraanikeräys Oulussa. Pe klo 15-19 ja la 10-14. Ilmoittautumiset Jari Maljanen p. 0500 694 854.
 • 16.9. (to) klo 10 Veteraaniseurat Aleksinkulmassa.

Lokakuu

 • 1.-2.10. (pe-la) Veteraanikeräys Oulussa, ilmoittautumiset Jari Maljaselle p. 0500 694 854. 
 • 5.10. (ti) klo 15 Sotaveteraanikuoron vuosikokous Raatissa.
 • 7.10. (to) klo 10 Veteraanien, puolisoiden, leskien ja tukijäsenten aamupäivä Aleksinkulmassa. Evl evp Eino Kinnusen esitelmän aiheena Lotta Svärd 100 vuotta. Sosiaaliohjaaja Paula Oikarainen kertoo tukipalveluista.
 • 21.10. (to) klo 10 Veteraaniseurat Aleksinkulmassa. 
 • 31.10. (su) klo 14 Taipaleenjoki ooppera Madetojan salissa.