Oulun Sotaveteraanit ry

ELOKUINEN VIRKISTYSPÄIVÄ MAIKKULAN KARTANOSSA

31.08.2021

Sotaveteraanit, puolisot ja lesket viettivät viime viikon tiistaina Elojuhlaa maaseutumaisessa Maikkulan Kartanossa. Puheenjohtaja Hannu Ojalehto toivotti kaikki tervetulleeksi juhlaan. Hän kertoi Elojuhla nimen saaneen alkunsa muutama vuosi sitten edesmenneen sotaveteraanin Olavi Haapalan 100-vuotis syntymäpäivien aikaan vuonna 2018. Syntymäpäiville pohdittiin yhdessä työnimeä, johon Olavi oli tuolloin sanonut, että olkoon nimenä, vaikka ”Elojuhla”. Siitä alkaen Elojuhla on ollut sotaveteraanien keskuudessa yleinen käsite, ja sille on ollut tilausta yhdistyksen ohjelmatarjonnassa.

Toissa vuonna Elojuhlaa vietettiin Oulun vanhalla idyllisellä puukasarmilla, johon väkeä tuli koko Pohjois-Pohjanmaan sotaveteraanipiirin alueelta. Viime vuodeksi suunniteltu tilaisuus jouduttiin koronapandemian vuoksi peruuttamaan, niinkuin monta muutakin tapahtumaa. Tämän vuoden tilaisuuteen kutsuttiin vain oman yhdistyksemme jäseniä.

Maikkulan Kartanon isäntä Mikko Keisu kertoi kartanomiljöön vaiheista tarjoten tilat kaikenlaisiin juhliin. Pertti Haipola, Petri Aho ja Reijo Kossi vastasivat juhlan musiikkitarjonnasta. Antero Mikkonen lausui runoja, veteraanisukupolven sosiaaliasioista kertoi Hilkka Määttä ja Kalajoen veteraani- ja lottavirkistysviikon kuulumisia toi Aaro Väyrynen.

Porokeitto lisukkeineen maistui mieluisasti juhlaväelle. Sää oli mukavan lämmin ja aurinkoinen.

Seuraavaa Elojuhlaa vietettäneen vuoden kuluttua.

Kiitokset kaikille tapahtumaan osallistujille ja ohjelman esittäjille.

Ajankohtaista

Esikatselukuva
SOTAVETERAANIKUOROSTA TULI TAMMENLEHVÄKUORO

21.10.2021

Oulun Sotaveteraanikuoron nimi on muutettu Oulun Tammenlehväkuoroksi, sillä kuoron laulajien joukossa ei ole enää ainuttakaan...
Esikatselukuva
SALME HALTIAN MUISTOKIRJOITUS

23.09.2021

Lotta Svärd -järjestön perustamisesta on tänä vuonna kulunut 100 vuotta. Kesken juhlavuotta sain viestin, että...
Esikatselukuva
ELOKUINEN VIRKISTYSPÄIVÄ MAIKKULAN KARTANOSSA

31.08.2021

Sotaveteraanit, puolisot ja lesket viettivät viime viikon tiistaina Elojuhlaa maaseutumaisessa Maikkulan Kartanossa. Puheenjohtaja Hannu Ojalehto...

Tapahtumat

Joulukuu

 • 2.12. (to) klo 10 Veteraanien, puolisoiden, leskien ja tukijäsenten aamupäivä Aleksinkulmassa. Lauletaan yhdessä joululauluja. 
 • 3.-4.12. Veteraanikeräys Oulussa. Lipaskeräys kauppojen ovilla perjantaina klo 15-19 ja lauantaina klo 10-14 sekä lauantaina lisäksi Kärppä-ottelussa klo 17. Tule mukaan lipaskerääjäksi muutamaksi tunniksi. Ilmoittautuminen Jari  Maljaselle p 0500 694 854 tai jari@maljanen.fi. 
 • 5.12. (su) klo 16 Lapin sotilassoittokunnan aattoillan konsertti Madetojan salissa, solistina Inga Söder. 
 • 6.12. (ma) Itsenäisyyspäivän tapahtumat.
  • klo 9 Lipunnosto ja kunnialaukaukset Linnansaaressa.
  • klo 11.30 Kunnianosoitukset Oulun hautausmaan Sankarimuistomerkillä.  
  • klo 13 Kansalaisjuhla Madetojan salissa. Ilmaislippuja Ticketmasterissa.  Yleisöltä tarkastetaan koronapassi ovella. 
 • 9.12. (to) klo 13-15 Veteraanijärjestöjen yhteinen ohjelmallinen joulujuhla ja Oulun Tammenlehväkuoron merkkipäivä Pyhän Tuomaan kirkossa. Yleisöltä tarkastetaan koronapassi ovella.
 • 12.12. (su) klo 16 Oulun Tammenlehväkuoron joulukonsertti Karjasillan kirkossa. Vaskiveikot säestää. Ohjelma 10 euroa. Yleisöltä tarkastetaan koronapassi ovella.
 • 24.12. (pe) klo 16 Mieskuorojen jouluhartaus sankarihaudoilla.
 • 24.12. (pe) klo 16-20.40 Jouluaaton kunniavartiot Oulun hautausmaalla.

Tammikuu

 • 7.1. (to) klo 10 Veteraanien, puolisoiden, leskien ja tukijäsenten aamupäivä Aleksinkulmassa. Ruokailu.  PERUTTU!
 • 21.1. (to) klo 10 Veteraaniseurat Aleksinkulmassa. PERUTTU!