Oulun Sotaveteraanit ry

Kansallinen veteraanipäivä

28.04.2019

Kansallista veteraanipäivää vietettiin lauantaina 27.4.2019 Oulussa aurinkoisessa ja lämpimässä kevätsäässä. Ohjelmassa oli lipunnosto Linnansaaressa, rukoushetki Tuomiokirkossa ja päiväjuhla Oulun musiikkikeskuksessa.

Tasavallan presidentti oli myöntänyt yli 160 Suomen Valkoisen Ruusun Ritarikunnan 1 luokan mitalia oululaisille sotiemme veteraaneille. Ennen päiväjuhlaa järjestettyyn mitalin luovutustapahtumaan osallistui noin 50 mitalinsaajaa ja runsaasti heidän omaisiaan. Puheen mitalinsaajille piti Oulun sotaveteraaniyhdistyksen puheenjohtaja Reijo Sallinen.

Päiväjuhla pidettiin täydessä Tulindbergin salissa. Ohjelman aluksi lähetettiin seppelpartio Oulun hautausmaalle Narvan marssin soidessa taustalla.

Ohjelman musiikkiesityksistä vastasivat baritoni Juhani Alakärppä pianisti Outi Nissin säestämänä, Oulun sotaveteraanikuoro ja puhallinorkesteri Viventi. Juhlapuheen piti Oulun kaupungin vanhustyönjohtaja Anna Haverinen. Veteraanien tervehdyksen esitti Rintamaveteraanien Oulun piirin puheenjohtaja Onni Toljamo ja Puolustusvoimien tervehdyksen toi Kainuun prikaatin apulaiskomentaja everstiluutnantti Jarmo Keskinen.

Ohjelma päättyi Veteraanin iltahuutoon ja Sillanpään marssilauluun.

Ajankohtaista

Esikatselukuva
Vuosikokous 3.6.2020

17.06.2020

Yhdistyksen vuosikokous pidettiin keskiviikkona 3.6. klo 11 keskustan seurakuntatalolla. Paikalla kokouksessa oli 17 yhdistyksen jäsentä....
Esikatselukuva
Pohjois-Pohjanmaan sotaveteraanipiirin tervehdys kansall ...

27.04.2020

Suomalaiset asiantuntijat eivät osanneet arvioida helmikuussa koronaviruksen leviämisen nopeutta ja tulevia monimuotoisia yhteiskunnallisia rajoituksia, joilla...
Esikatselukuva
Peruutuksia kevään tapahtumiin

16.03.2020

Moni maalis- ja huhtikuulle suunnitelluista tapahtumista on päädytty perumaan tai siirtämään myöhempään ajankohtaan pandemian levittyä...

Tapahtumat

Syyskuu

  • 17.9. (to) klo 10 Veteraaniseurat Aleksinkulmassa.
  • 21.9. (ma) Sotaveteraaniliiton liittopäivät Helsingissä.

Lokakuu

  • 1.10. (to) klo 10 Aamupäivä Aleksinkulmassa.
  • 15.10. (to) klo 10 Veteraaniseurat Aleksinkulmassa.