Oulun Sotaveteraanit ry

Kevättä kohti kulttuurin merkeissä

18.02.2019

Kevään kuukausitapaamiset alkoivat tammikuussa Aleksinkulmassa kenraalimajuri Jukka Haaksialan mielenkiintoisella tykistöesitelmällä. Ensi viikolla on vuorossa maailmanmatkaaja Jorma Karhumaa, joka tulee kertomaan matkakertomuksia maailmanympärimatkailustaan.

Myös kulttuuria on tarjolla runsaasti. Aloitimme teatterivierailulla Oulun teatterissa katsomassa Rakastuneen Shakespearen ja jatkamme vierailuja teatterissa kevään mittaan. Vierailemme maaliskuussa Taidemuseossa katsomassa Terttu Jurvakaisen maalauksia, ja vapunaikaan sekakuoro Iso Ilo viihdyttää meitä jälleen konsertillaan taattuun  tyyliinsä. 

Verkkosivuillamme on kalenteri koko vuoden tulevista tapahtumista. Tervetuloa  osallistumaan toimintaan. 

Ajankohtaista

Esikatselukuva
Vuosikokous 3.6.2020

17.06.2020

Yhdistyksen vuosikokous pidettiin keskiviikkona 3.6. klo 11 keskustan seurakuntatalolla. Paikalla kokouksessa oli 17 yhdistyksen jäsentä....
Esikatselukuva
Pohjois-Pohjanmaan sotaveteraanipiirin tervehdys kansall ...

27.04.2020

Suomalaiset asiantuntijat eivät osanneet arvioida helmikuussa koronaviruksen leviämisen nopeutta ja tulevia monimuotoisia yhteiskunnallisia rajoituksia, joilla...
Esikatselukuva
Peruutuksia kevään tapahtumiin

16.03.2020

Moni maalis- ja huhtikuulle suunnitelluista tapahtumista on päädytty perumaan tai siirtämään myöhempään ajankohtaan pandemian levittyä...

Tapahtumat

Elokuu

  • 6.8. (to) klo 10  Aamupäivä Aleksinkulmassa.