Oulun Sotaveteraanit ry

PUHEENJOHTAJAN JOULUTERVEHDYS

21.12.2021

Viime vuoden tervehdyksessäni kirjoitin, että koronasta johtuen olemme eläneet yhdistyksemme toiminnassa hyvin poikkeuksellista vuotta. Sama pätee myös päättymässä olevaan toiminta-vuoteen 2021.

Toisaalta yhteiskunnassamme on opittu elämään tämän kiusallisen viruksen kanssa. Niinpä olemme voineet tietyissä rajoissa kokoontua yhdistyksemme järjestämiin tilaisuuksiin. Erityisesti mieltäni ilahdutti 9. päivänä joulukuuta Pyhän Tuomaan kirkon tiloissa pidetty veteraanijärjestöjen yhteinen joulujuhla, johon osallistui noin 80 henkeä.

Päättyvä vuosi jää yhdistyksemme historiaan merkkivuotena. Siirtymisessä perinneaikaan otettiin ensimmäiset konkreettiset askeleet. Marraskuun 30. päivänä perustettiin Tammenlehvän Pohjois-Pohjanmaan perinneyhdistys ja jo hieman sitä ennen Sotaveteraanikuoromme muutti nimensä Oulun Tammenlehväkuoroksi.

Kiitän kuluneesta vuodesta Teitä kunnioitetut sotiemme veteraanit, sotiemme naiset, puolisot ja lesket. Kiitän Teitä veteraanityössä vastuuta kantavia, työn tukijoita ja yhteistyötahoja.

”Menen sisälle ja luen vanhasta kirjasta joululuvun. On ihmeellistä, ettei mielikuvituksen ole ollenkaan vaikeata nähdä Betlehemin ketoa ja kedolla paimenia tänä kirkkaana talviyönä. Aivan riidattomasti on myös Jumalalla nyt kunnia korkeudessa, maassa on rauha, enkä minä tunne pahaa tahtoa ketään kohtaan.”

Näihin Nobel -kirjailijamme F.E. Sillanpään sanoihin yhtyen

Toivotan Teille jokaiselle Hyvää, Rauhallista Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta

Hannu Ojalehto

Ajankohtaista

Esikatselukuva
VETERAANIJÄRJESTÖJEN KEVÄTJUHLA

18.05.2022

Huomenna torstaina 19.5. vietetään veteraanijärjestöjen kevätjuhlaa Pyhän Tuomaan kirkossa klo 13. Kevätjuhlaa vietettiin edellisen kerran...
Esikatselukuva
Vuosikokousten henkilövalintapäätöksiä

07.04.2022

Pohjois-Pohjanmaan Sotaveteraanipiiri ry piti vuosikokouksensa 24.3. keskustan seurakuntatalossa. Kokouksen puheenjohtajana toimi Heikki Bäckström. Vuosikokous päätti...
Esikatselukuva
PUHEENJOHTAJAN JOULUTERVEHDYS

21.12.2021

Viime vuoden tervehdyksessäni kirjoitin, että koronasta johtuen olemme eläneet yhdistyksemme toiminnassa hyvin poikkeuksellista vuotta. Sama...

Tapahtumat

Kesäkuu

  • 4.6. (pe) Puolustusvoimain lippujuhlapäivä. Lipunnosto ja kunnialaukaukset Linnansaaressa klo 9, seppeleenlasku Oulun hautausmaan sankarimuistomerkille klo 10.  
  • 15.6. (ke) Puolustusvoimien kesäkiertue Oulun torilla. Kainuun prikaatin kalustonäyttely klo 16 alkaen. Konsertti alkaa klo 18 ja esiintyjinä on Ilmavoimien Big Band, Lapin sotilassoittokunta solisteinaan Souls of Women trio sekä Varusmiessoittokunnan Showband. Tilaisuus päättyy noin klo 20.30. Vapaa pääsy.

Heinäkuu

  • 25.-29.7. (ma-pe) Sotaveteraanien, puolisoiden, leskien ja lottien virkistysviikko Kalajoen kristillisellä opistolla. Monipuolinen ohjelma. Ilmoittautuminen toimistolle 20.6. mennessä.